İstanbul Fatih ilçesinin semti olan Eminönü, istanbul çarşılarının yakınındaki vapur iskelelerinde yolcu indiren teknelerle doludur. Mısır Çarşısı'nda meyve, çay ve baharatlar satan tezgahlar, hemen bitişiğindeki Kapalıçarşı'da ise rengarenk halı, kumaş, lamba ve takılar bulunur. Süleymaniye Camii, bölgeyi yukarıdan seyrederken 16. yüzyılda inşa edilen Rüstem Paşa Camii, İznik çinileriyle ünlüdür. Eminönü bir anlamda İstanbul ve Türkiye'mizin kalbi olan bölgelerden biridir. Dünya'nın her yerinden ticari amaçlar ve tatil amacıyla gelen insanların uğrak yeridir. 

Tahtakale ise Eminönü'nde, Mısır Çarşısı'nın güneybatısında, Mercan'la Rüstem Paşa Camii ve Hasırcılar Caddesi arasında kalan bir semttir. Son zamanlarda e-ticaret sektörünün tüm dünyada olduğu için ülkemizde de büyümesiyle Tahtakale'nin bilinirliliği çok artmıştır. Dünyanın her yerinden ithal edilen ürünler toptan fiyatlarla Tahtakale'de hizmet veren firmalardan temin edilmektedir. Aynı zamanda bu bölgede lokasyonları olan firma ve kişiler stok bulundurmadan drop shopping yapmaktadır.

Bölgede aynı zamanda yüzlerce sektörden biri de doğal taş sektörüdür. Hem bedene hem ruha dokunan doğal taşlar yüzyıllardır şifalı olarak kabul görmektedir. Başta Ametist, akik, sodalit, lapis olmak üzere tüm süs taşlarını bulunduran bu firmalar aynı zamanda hem perakende hem de toptan şekilde doğal taş satışı yapmaktadır. Bu firmalarda hem doğadan gelen taşlar hem de fiyat bakımından ucuz olan yapay taşları bulmak mümkündür. Bu taşlar çoğunlukla Çin başta olmak üzere uzak doğu ülkelerinde işlenmesinden dolayı bu ülkelerden ve Hindistan'dan ithal edilmektedir. Afrika, Brezilya, Madagaskar gibi yerlerden çıkarılan değerli taşlar Çin ve Hindistan gibi ülkelerde işlenir ve şekil verilir. Çin taş işleme teknolojisi bakımından bu konuda lider ülkedir. Örneğin akik plakalar çoğunlukla Brezilya'dan çıkar. Başta instagram olmak üzere, webde, pazaryerlerinde satılan el yapımı doğal taş takılar buralardan alınan doğal taş boncuklardan yapılmaktadır. Kolyeler için sallantılar, bileklikler için ara malzeme olarak kullanılan hematit boncuklar buralarda satılmaktadır.

Göz alıcı doğal taş kristaller bu doğal taş dükkanlarının vitrinini süslemektedir. Sırf bu vitrindeki doğal taş kristalleri seyretmek pahasına bile bu bölgede gezilebilir. İşlenmemiş ham doğal taşlar yine doğal taş severleri bekleyen diğer gemolojik objelerdir. Takı tasarımcıları da süs taşlarını bu bölgeden temin ederken aynı zamanda takı ara malzeme, aparat ve diğer aksesuarları bu bölgedeki güvener, marputçular gibi yüzlerce takı malzemesi satan firma barındıran iş hanlarından satın alırlar. 

Doğal taş satışı yaptığımız mağazamızda Şarkhan'da bulunmaktadır. Şarkhan mağazamızda binlerce doğal taş çeşidini bulabilirsiniz. Adresimiz ve iletişim bilgilerimiz iletişim sayfamızda yer almaktadır. 

Tahtakale'ye nasıl gelebilirim?

Eminönü'ne ulaşmanın en hızlı yollarından biri Halkalı - Gebze arasına kadar durak sayısı arttırılan Marmaray'I kullanarak Marmaray Sirkeci durağında inmektir. 

Acıbadem'den Eminönü'ye öncelikle metrobüs hattına ulaşmaları gerekmektedir. Bunun için Söğütlüçeşme, Fikirtepe ya da Ünalan duraklarına gitmeniz gerekiyor.

Aksaray'dan Eminönü'ne ulaşmak için 100-200 metre yürüyerek yukarıdaki şekilde mavi ile gösterilmiş olan T1 tramvayının Aksaray ya da Laleli Üniversite durağına ulaşmanız önerilir. 

Avcılar'dan Eminönü'ne gitmek için öncelikle metrobüsün Zeytinburnu durağına ulaşmanız gerekmektedir. Bunun için Avcılar'da metrobüse bindikten sonra Zeytinburnu'na ulaşmanız gerekiyor. Bundan sonrasında, T1 tramvayına aktarma yaparak Eminönü'ne ulaşabilirsiniz.

Eyüp'te yaşayan arkadaşların araçla Eminönü'ne gitmesi daha kolaydır. Aracınız varsa Haliç kıyısını takip ederek Eminönü'ne ulaşabilirsiniz.

Beşiktaş'tan Eminönü'ne gitmek için öncelikle Kabataş'a ulaşmanız gerekiyor. Bunun için otobüsleri kullanabilirsiniz. Binebileceğiniz bazı otobüs numaraları 36L, 58UL, 58S, 52 ve 29D'dir. Kabataş'a ulaştıktan sonra, yukarıdaki şekilde mavi ile gösterilmiş olan T1 tramvayına binebilirsiniz. Tramvay yolculuğundan sonra Eminönü'ne ulaşmış olacaksınız.

Üsküdar'dan gelmek için, öncelikle otobüsle veya taksiyle metrobüs duraklarından birine kadar gelmelisiniz. Size yakınlığına göre Acıbadem ya da Altunizade duraklarınan birisine ulaşabilirsiniz. Bundan sonra iki farklı çözüm yolumuz mevcut.

İsterseniz metrobüs ile Söğütlüçeşme'ye gidebilirsiniz. Buradan 500 metre kadar yürüyerek Kadıköy iskelesine ulaşabilirsiniz. İskeleden de şehir içi vapurları kullanarak Eminönü'ne geçiş yapabilirsiniz.